Aralık 2, 2023

Bu Blogcu

Bu Blogcu İşi Biliyor

Türkçe pop’un deli kızı unutulmadı

Türkçe pop’un deli kızı unutulmadı

Türkçe pop’un deli kızı unutulmadı

Türkçe pop’un deli kızı unutulmadı

Türkçe pop müziğin “deli kızı” olarak bilinen söz yazarı Aysel Gürel, 13’üncü ölüm yıldönümünde sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarla anıldı.

Asıl adı Gönül Aysel Gürel olan söz yazarı ve oyuncu 7 Şubat 1929’da Sarayköy’de doğdu. Sinema oyuncusu Müjde Ar ile sinema ve tiyatro oyuncusu Mehtap Ar’ ın annesi olan Gürel, şarkı sözü yazarlığının yanı sıra edebiyat öğretmeni, tiyatro oyuncusu ve şairdi. Yakın çevresinde “Deli Aysel” olarak biliniyordu.

Türkçe pop müziğinde hit olmuş şarkıların bestecisi olarak tanınan Aysel Gürel’in ölümünden sonra evinde yirmi binin üzerinde şarkı sözü bıraktığı biliniyor. Sanatçının ölümünden sonra Burcu Güneş, Yonca Lodi, Tarkan gibi ünlü isimler Gürel’in yazdığı sözleri besteledi. Sanatçının ölümünden sonra Aysel’in isimli saygı albümü daha önce şarkılarını seslendiren sanatçılar tarafından söylendi.

Bilinmeyen şiirleri Sevda’da

Tekin Yayınevi, Gürel’in ölüm yıldönümünde sanatçının arşivinden seçtiği bilinmeyen şiirlerinin olduğu “Sevda” isimli kitabı yayımladı.

#AyselGüreli SEVDA şiirleriyle anıyoruz.
..
Ölüm yıl dönümünde daha da iyi anlıyoruz ki Aysel Gürel bütün kadınları duyarak, onların acısını hissederek yazmıştı şiirlerini.
.. pic.twitter.com/lqCcrdttLc

— Tekin Yayınevi (@TekinYayinevi) February 17, 2021

Kaynak: gazetedir.com