Ekim 22, 2021

Bu Blogcu

Bu Blogcu İşi Biliyor

Shih Tzu Irkının Kökeni

shih-tzu-sitsu-elityavru-

Shih Tzu olarak bilinen köpek ırkının bir diğer ismi de Shih Tzu Kou’dur. Çince’de Aslan Köpek anlamına gelmektedir. Kökeni bölge olarak Tibet’e ve yıl olarak da 1600’e kadar dayanır. Budizme göre de Aslan Köpeği anlamındadır. Shih Tzu ırkı kraliyete ait olan, kraliyet köpeği olarak ünlenmiştir. Daha sonralarda ise 1800’lü yıllarda İngiliz askerlerinin şehri istila etmesi ile köpeklerin sayıları da oldukça düşüşe geçmiştir. Düşüşe geçmesine rağmen Shih Tzu nesli tükenmemiştir. 1969 senesinden sonra Shih Tzu neslinin popülaritesi giderek artmaya başlamıştır. Shih Tzu ırkında bir köpeğin ortalama yaşam süresi 11 ile 14 sene arasındadır.

Shih Tzu Köpeğinin Karakter Özellikleri

Shih Tzu ırkına sahip olan bir köpek oldukça neşeli ve özgür ruhlu bir köpektir. Özgür ruhlu olmasına rağmen sahiplerini dinler ve her zaman akıllı bir köpek durumunda olur. Havlama davranışını ise çok nadir gösterir. En dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi ise cesur olmalarıdır. Bazen, bazı olaylarda Shih Tzu ırkındaki bir köpek cesur davranışlar sergileyebilmektedir. Çocuklar ve sahipleri ile oldukça iyi anlaşabilen köpeklerdir. Köpek sahiplendirme konusunda Shih Tzu köpekleri en çok çocuklu aileler tarafından tercih edilebilir. Evdeki bireylere ve çocuklara arkadaş yaklaşımı ve samimiyetinde olacak olan köpeklerdir. Apartman dairelerinde yaşamaya çok çabuk alışabilirler. Gün içerisinde oldukça enerjik ve sevimli yapıya sahiptirler.  Shih Tzu köpek ırkı, egzersize fazla düşkün olan bir ırk değildir. Bunun sebebi ise gün içerisinde ya da evin içerisinde fazla enerjik olmasından dolayı egzersiz ihtiyacını karşılamaktadır.

Shih Tzu Köpeklerinin Eğitimi ve Bakımı

Shih Tzu ırkı görünüş ve yapı olarak tüylü bir yapıya sahiptir. Bu yüzden belirli periyotlarda tımar işleminin gerçekleştirilmesi gerekir. Ayda bir kez ya da belirli aralıklarda yapılan tımar işleminin haricinde ise tüylerinin birbirine karışmasını engellemek amacı ile her gün düzenli olarak taranmaya ihtiyaç duyar. Yüzündeki tüylerin gözlerini kapatmaması amacı ile tüylerin gelmesini engelleyecek şekilde toka ya da kurdele takılması gerekir. Tırnakları aydan aya kesilmeli, yemeklerden sonra yüzü temizlenmeli ve belirli aralıklarda kulak temizliği yapılmalıdır. Eğitim gerektiren bir köpektir. Eğitiminde devamlılık ve ısrar önemlidir. Bu eğitim için ise en önemli unsur bireylerdeki sabırdır.