Aralık 10, 2023

Bu Blogcu

Bu Blogcu İşi Biliyor

Isıtma Sistemleri Ekonomik mi?

Isıtma sistemleri ekonomik mi sorusu birçok kişinin aklına takılmaktadır. Özellikle günümüzde çok fazla seçenek olması, her geçen gün yeni bir seçeceğin ortaya çıkması dahası içinde bulunduğumuz çağın teknolojisi nedeniyle seçeneklerin her bir gün yeni bir dönüşüme uğramasından dolayı birçok farklı bütçeye hitap eden ısıtma sistemleri ile karşılaşmaktayız.

Şunu söylemeliyiz ki öncelikle gayrimenkulünüz için eğer gayrimenkulünüzün şartlarını göz önünde bulundurarak bir tercih yapacaksanız gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki ısıtma sistemleri ekonomiktir.

Isıtma sistemlerinin bütçesi neye göre belirlenir?

Isıtma sistemlerinde daire sahibine çıkacak maliyeti belirleyen birden fazla faktör vardır. Bunlardan ilki ısıtma sistemi için seçilen markanıdır. Günümüzde ister bireysel ısıtma sistemleri olsun ister merkezi ısıtma sistemleri olsun birçok farklı marka ısıtma sistemi satmaktadır. Kombiler, doğal gaz sobaları, yerden ısıtma gibi kullanıcıya pek çok farklı seçenek sunan markaların; sektördeki tecrübeleri, yaptıkları işler, kullandıkları materyal gibi birden fazla nedene bağlı olarak birçok farklı fiyat politikası bulunmaktadır. Bununla birlikte ısıtma sistemlerinin bütçesini belirleyen bir diğer faktörde uygulamanın yapılacağı alanın genişliğidir. Örneğin 95 metrekare bir alan için kurulacak ısıtma sistemi ile 250 metrekare alan için kurulacak ısıtma sisteminin maliyeti farklı olmaktadır. Isıtma sistemlerinin maliyetini etkileyen bir diğer faktör ise tercih edilen ısıtma sistemi modelidir.

Yoğuşmalı kombilerden, inverter klimalara kadar hatta yerden ısıtma veya doğalgaz sobası gibi birçok farklı ısıtma sistemi, kullanıcıların ısıtma sistemi için harcayacağı maliyeti doğrudan etkiler. Isıtma sistemlerinin bütçesini belirleyen son faktör ise söz konusu ısıtma sisteminin bireysel mi yoksa merkezi mi olacağıdır. Bireysel ısıtma sistemleri merkezi ısıtma sistemlerine görece daha ekonomik olmakla birlikte merkezi ısıtma sistemlerinde bütçenin ilgili daireler arasında paylaştırılması böylelikle daire başına düşen maliyetin azalması nedeniyle zaman zaman bireysel ısıtma sistemlerine göre daha ekonomik bütçe tabloları ortaya çıkabilmektedir.

Günün sonunda hangi ısıtma sistemini seçmiş olursanız olun eğer bireysel ısıtma sistemlerinden birini seçtiniz ise kullanımınız eğer merkezi ısıtma sistemlerinden birini seçtiniz ise kollektif kullanımlar da ısıtma sistemlerine harcadığınız bütçeyi olumlu ya da olumsuz şekilde etkileyecektir.