Aralık 10, 2023

Bu Blogcu

Bu Blogcu İşi Biliyor

Cami Halısı Alırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalıdır

Read this awesome post

Cami Halısı Alırken Neler Göz Önünde Bulundurulmalıdır?

Cami halısı, üzerinde ibadet yapılan bir ürün olduğu için alırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Halılar günlük yaşamda tercih edilirken, camilerde de kullanımı tercih ediliyor. Çünkü halılar kültürel anlamda, yaşam alanlarımızı da yansıtıyor. 

Cami halıları seçerken ibadetlerini yerine getirecek olan kişileri düşünerek bir seçim yapmak gerekiyor. Bu yüzden rahat ibadet yapılacak dokuda halıların seçilmesi gerekir. Cami halılarının desenleri, dokusu, renkleri de göz önüne alınarak bir seçim yapılır. Böylelikle ibadet için gelen insanlar belirli bir düzen ve tertip içinde ibadetlerin gerçekleştirir. 

Cami Halısı Çeşitleri 

Cami halısı seçimi yaparken, genellikle akrilik cami halısı ve yün cami halısı seçilir. Bunun nedeni ise bu dokudaki halıların daha kolay temizlemesidir. Ayrıca malzeme olarak daha kullanışlı ve daha dayanıklıdır. 

Akrilik cami halısı doku olarak yün halıya benziyor. Akrilik doku hem görünüm olarak güzel hem de yumuşak bir dokuya sahiptir. Ayrıca sentetik malzemelerden üretilir. Uzun süre dayanabildiği için sıkça tercih edilen bir halıdır. Ayrıca az maliyetli olduğu için daha ekonomik bir seçim olur. Bu yüzden tüm alanların akrilik halı ile döşenmesi mümkündür. Akrilik halı ile döşenen camilerde, nem, küf gibi durumların çok daha az yaşandığı görülür. Akrilik halılar üretilirken, maddi imkânsızlıkları olan bir kitle hedef alınır. 

Yün Cami Halısı Seçimi 

Yün cami halıları da, akrilik halılar kadar dayanıklı bir dokuya sahiptir. Böylece alıcı kişiler için uzun ömürlü bir kullanım sağlar. Yün halılar görünüm olarak da parlak ve canlı bir görünüme sahiptir. Kaliteli ve yumuşak bir dokuya sahip olduğu için sıkça tercih edilir. Bu halılar sayesinde, camilerde doğal bir yalıtım oluşturulmuş olur.

Özellikle soğuk bölgede bulunan camiler için yün halı almak doğru bir seçim olur. Fakat yün halılar biraz daha maliyetli olduğu için genelde cami halısı seçiminde biraz daha geri planda kalıyor. Doku olarak da daha çabuk tüylenen bir halıdır. Bu yüzden temizlemesi biraz daha zordur. Cami halısı olarak tercih edilirken bu açıların da değerlendirilmesi gerekir. 

Cami Halısının Özellikleri Nelerdir 

Cami halıları seçilirken, kir tutmayan ve kolay temizlenir bir halı olmasına özen göstermek gerekir. Desen seçimi yapılırken çizgili desenler seçilebilir. Böylece camide saflı cami halısı safların düzgün olması sağlar. Bununla Birlikte çiçek ve farklı desenler de seçilebilir. Caminin daha estetik bir görünüme sahip olması sağlanır. Ülkemizde genellikle Manisa cami halısı kullanılıyor.

Bunun nedeni ise Manisa halısının kire ve alevlere dayanıklı olmalıdır. Bunun yanı sıra göbekli cami halısı ve saflı cami halısı da camilerde sıkça tercih edilen halılardır. Dokularının yumuşak, rahat ve dayanıklı olması tercih sebebidir. Ayrıca görünüm olarak da camilerde hoş duran, estetik bir yapıya sahiptir. Ayrıca seccadeli cami halısı da modelinden dolayı sıkça camilerde tercih edilir. İbadet için oldukça uygun model ve dokuda olan halılardır. 

Cami Halısı Fiyatları 

Cami halısı fiyatları genellikle değişkenlik gösterir. Cami halısı satışı yapan site ve firmalardan, gerek duyulan halı modelini almanız mümkündür. Cami halı fiyatları alınacak olan halıların dokusu, görünümü ve çeşidine göre değişir. Ayrıca döşeme yapılacak olan alanın metrekaresi de bu konuda belirleyici olur.

Cami halıları seçilirken halıların rengine, desenine ve ısıtma özelliğine göre bir halı seçilir. Ayrıca rahat olması da oldukça önemlidir. Tüm bu seçimler yapılırken, fiyatlar da bu doğrultuda belirlenir. Ayrıca seçim yapılırken, caminin iç dizaynına uyumlu olacak Metropol cami halısı modellerini de tercih edebilirisiniz.

Formun Üstü

Formun Altı