Ocak 22, 2022

Bu Blogcu

Bu Blogcu İşi Biliyor

Brüksel’in Kalbi Grand Place Meydanı (Grote Markt)

Brüksel’in Kalbi Grand Place Meydanı (Grote Markt)

Brüksel’in Kalbi Grand Place Meydanı (Grote Markt)

Grand Place hakkında bilgi ve fotoğraflar
İçindekiler

Grand Place Meydanı Hakkında Bilgiler Grand Place Meydanı Tarihi Grand Place Meydanı Gezilecek Yerler1. Çiçek Halısı (Tapis de Fleurs) 2. Hotel de Ville 3. Le Renard (Tuhafiyeciler Loncası) 4. Le Cornet (Tekneciler Loncası) 5. Maison des Boulangers (Fırıncılar Loncası) 6. Maison du Roi (Kral Evi – Brüksel Kent Müzesi) 7. Maison des Ducs de Barbant (Barbant Dükleri Evi)  8. Maison des Brasseurs (Biracılar Loncası)9. Le Cygne (Kasaplar Loncası) Grand Place Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Brüksel‘in en önemli meydanı Grand Place bu önemine uygun olarak şehrin idari, ticari, politik ve sosyal anlamda merkezi. Tarih boyunca da böyle olmuş ancak meydan özellikle şehir ticaretinin kalbinin attığı yer olarak biliniyor. Flamanca’da büyük pazar anlamına gelen Grote Markt adını da bu yüzden almış.

Meydan bugün belediye binası olarak kullanılan Hotel de Ville ve eskiden çeşitli esnaf gruplarının ikametgahı olan “lonca” binalarıyla çevrili durumda, ki her ne kadar bu yapıların çoğu 1600’lü yılların sonundaki Fransız bombardımanı sonucu yıkılsa da yerine yapılanlar da son derece etkileyici. Zaten Grand Place Meydanı’na dünyanın her yerinden milyonlarca turisti getiren en önemli özelliği de bu etkileyici mimari örnekleri.

Yazıya devam etmeden önce, Brüksel hakkında yeme içme, konaklama, alışveriş gibi tüm bilgileri tek bir yerde bulabileceğiniz Brüksel Gezi Rehberi yazısından da bahsetmek isterim. İsterseniz ona da bir göz atın.

Grand Place Meydanı Hakkında Bilgiler

Grand Place hakkında bilgiler Brüksel

Aslında dikkat ederseniz Avrupa’nın kuzeyindeki, Almanya, Hollanda gibi ülkelerdeki meydanlar ile Fransa, İtalya, İspanya gibi güney ülkelerindeki meydanlar “ruh” olarak çok farklı.

Kuzeydeki meydanlar ticari veya başka aktivitelerin merkeziyken, yani daha hareketliyken, güney ülkelerindeki meydanlar daha çok “keyif alma” atmosferine sahip. Ancak Grand Place bu kurala bir istisna oluşturuyor.

Meydanı çevreleyen binaların altında yer alan cafeler, restoranlar ve bazı mağazalar sayesinde Grand Place de bir güney Akdeniz meydanı gibi keyifle birkaç saat geçirebileceğiniz, bir kahve eşliğinde şehrin tadını çıkarabileceğiniz, sürekli hareket eden kalabalığı ve o nefes kesici tarihi yapıları huzurla seyredebileceğiniz bir yer.

Burada görülmesi gereken çok nokta var ama ben kısaca tarihinden başlayayım ki gördüklerinizi anlamlandırmanız da daha kolay olsun.

Grand Place Meydanı Tarihi

Grand Place Meydanı Tarihi Brüksel gezilecek yerler

M.S. 6. YY’da bataklık bir alandaki birkaç ada üzerinde bulunan ve Saint Gery denilen bölgeye bir kilise inşa edilmesiyle başlayan toplum hayatı giderek büyümüş ve sonunda bu yerleşim yeri bugün bildiğimiz Brüksel şehrini meydana getirmiş. O zamanlar büyümekte olan bu toplumun ticari faaliyetleri de Grand Place dediğimiz yerde yapılıyormuş çoğunlukla.

Ancak meydanın ihtişamlı günleri 1401 yılında yönetim binası olarak yapılan Hotel de Ville ile başlamış. Kentin gücünü dosta düşmana göstermek için yapılan binanın ardından burada yaşayan çeşitli esnaf toplulukları da meydan ve çevresinde “lonca” denilen –ki o dönemde Osmanlı’daki karşılığı “Arasta“- binaları yaptırmaya başlamışlar.

Maalesef 1695 yılında, özellikle Hotel de Ville’i hedef alarak yapılan Fransız Bombardımanı sonrasında meydanda birkaç evin ön cephesi ve Hotel de Ville’in kule külahından başka hiçbir şey ayakta kalamamış. Duyarlı kent sakinlerinin çabası sonucu meydan bombardımandan sonra yenilenerek eski ihtişamına kavuşturulmuş.

Grand Place Meydanı tarihi boyunca pazarlar, festivaller, kutlamalar, protestolar ve geçit törenlerine ev sahipliği yapmış. Ki bugün de turistik ziyaretler yanında aynı şekilde kullanılmaya devam ediyor.

Grand Place Meydanı Gezilecek Yerler

Brüksel Grand Place çevresinde gezilecek yerler

İsterseniz Grand Place Meydanı’nda hiçbir binayı ziyaret etmeyip, meydanı çevreleyen cafelerden birinde oturarak buranın tadını çıkarabilirsiniz. Ya da isterseniz tek tek her birini gezerek daha detaylı bir tur yaparsınız. Her şekilde Grand Place Meydanı ziyaretinizden çok büyük keyif alacağınız kesin. Ben size buradaki yapıların en önemlilerin birkaç cümleyle bahsedeyim, kararı siz verin.

Sadece Grand Place ile kalmayıp, tüm Brüksel’deki görmeye değer noktaları merak ediyorsanız sizi Brüksel gezilecek yerler yazısına alalım.

1. Çiçek Halısı (Tapis de Fleurs)

Grand Place Tapis de Fleurs Brüksel

Bir bina olarak aramayın. Tapis de Fleurs her iki yılda bir Ağustos ayında düzenlenen 5 günlük festivalde meydanın yerlerinin çiçeklerden bir halıyla kaplanmasını ifade ediyor. Haliyle eğer ziyaretiniz bu festivale denk gelmiyorsa göremeyeceksiniz.

Ancak bunu görecek şanslı turistlerden olursanız bizim Nisan aylarında şehrin her yerinin lalelerle süslendiği gibi bir görüntüye, hatta fazlasına hazır olun.

2. Hotel de Ville

Brüksel Grand Place Hotel de Ville

Temeli 1401 yılında atılan Hotel de Ville o zamanlardan beri şehrin idari merkezi, hatta bugün de Belediye Binası. Mimar Jacob van Thienen tarafından yapımı 1420 yılında tamamlanan bina, 1695 yılında kule külahı dışında tamamen yıkılmış ve sonra aslına uygun olarak yeniden yapılmış.

Bugün belediye binası olması dışında her yıl Mart–Ekim ayları arasında çiçek pazarına ve Temmuz aylarında esnaf ve sanatkarlar birliklerinin kutladığı Burgundian Ommegang Festivali‘ne ev sahipliği yapıyor, Viershaer Salonu’nda düğünler yapılıyor.

Gotik mimarinin en güzel örneklerinden olan Hotel de Ville hem şehrin asillerini, azizleri ve kent tarihini betimleyen etkileyici taş oyma ve kabartma işçiliklerinden oluşan dış cephesi hem de nefes kesici iç dekorasyonu ile gerçekten de Brüksel’in zenginliğini gösteriyor. Kulenin üstündeki melek Mikail heykeli ise görmeden geçmemeniz gereken detaylardan.

3. Le Renard (Tuhafiyeciler Loncası)

Adını Fransızca’da “tilki” anlamına gelen Renard’dan alan bina, cephesini süsleyen tilki heykeli ile ünlü. Yapıda ayrıca o tarihlerde varlığı bilinen 4 kıtayı ve gözleri bağlı Adalet’i simgeleyen heykelleri görmelisiniz.

4. Le Cornet (Tekneciler Loncası)

Tekne yapım esnafının evi olan Le Cornet isimli bina Antoine Pastorana tarafından adına yakışır şekilde deniz temalı olacak şekilde süslenmiş.

5. Maison des Boulangers (Fırıncılar Loncası)

Grand Place Maison des Boulangers Brüksel

Şimdi bir cafe olarak hizmet veren fırıncılar loncası binası mimar Jean Cosyn elinden çıkmış ve buradaki en dikkat çekici detay ekmek yapımını temsil eden 6 figür ile binanın tepesindeki sekizgen kulenin üzerinde yer alan ve şöhreti temsil eden rüzgargülü.

6. Maison du Roi (Kral Evi – Brüksel Kent Müzesi)

Grand Place Maison du Roi Brüksel

Grand Place Meydanı’nda Hotel de Ville’in  tam karşısında yer alan Maison du Roi 1515–1536 yılları arasında inşa edilmiş ve Kral V. Karl’ın burayı almasından sonra adı Kral Evi olarak kalmış. 1870’li yıllarda binanın orijinal Gotik tarzı korunarak mimar Pierre Victor Jamaer tarafından kule ve kemerler eklenmiş.

Yapı bugün Brüksel Kent Müzesi olarak hizmet veriyor ve bir kısmı karşıdaki Hotel de Ville’den getirilenler olmak üzere yüzlerce eserden oluşan zengin bir koleksiyona sahip. Ancak turistler bu müzeye çoğunlukla son katta yer alan, ve kentin neredeyse simgesi olmuş, sevimli çişini yapan çocuk heykeli Mannekin Pis‘in 800’e yakın farklı kostümlü halini görmeye geliyor.

7. Maison des Ducs de Barbant (Barbant Dükleri Evi) 

1698 yılında Guillaume de Bruyn tarafından neo-klasik stilde yapılan bina yan yana 6 evden oluşuyor ve Barbant Dükleri’nin evi imiş.

8. Maison des Brasseurs (Biracılar Loncası)

Kentin ünü dünyaya yayılan bira kültürü göz önüne alındığında sanırım Hotel de Ville ve Maison du Roi’den sonra Grand Place Meydanı’ndaki en önemli yapı bu.

Yine Guillaume de Bruyn tarafından tasarlanan yapı geçmiş zamanlardaki bira yapımı yöntemlerinin de sergilendiği bir biracılık müzesine (Musee de la Brasserie) sahip. Hatta turistlerin burayı ziyaret etmesinin en önemli sebebi de bu müze.

9. Le Cygne (Kasaplar Loncası)

Önce bir özel konut olarak yapılan, sonrasında Kasaplar Loncası tarafından satın alınan bina “Le Cygne–Kuğu” adını görkemli giriş kapısının sağ tarafında bulunan kuğu heykelinden dolayı almış. Bugün alt katlarında iki restoran bulunan bina bir süre de Karl Marx ve Friedrich Engels’in evi olmuş (Belçika tarafından kendilerine sığınma hakkı verildiğinde).

Grand Place Meydanı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Grand Place konum bilgisi

Brüksel’in merkezinde ve Brüksel Park’ın da batısında yer alan Grand Place ulaşım açısından son derece kolay. Zaten hemen her şehirde merkez meydanları toplu ulaşım araçlarının da kesişim noktasıdır ve Brüksel de bir istisna değil.

Eğer yakınlarda bir yerden yürümeyecekseniz, Rue du Midi, Rue Marche aux Herbes ve Rue du Lombard Caddeleri ile çevrelenmiş olan Grand Place en hızlı ve konforlu toplu ulaşım yolu ise metro. Centrale, Bourse ve De Broukere Metro İstasyonları’ndan herhangi birinde inebilirsiniz.

Kaynak: terimi.com