Ağustos 10, 2022

Bu Blogcu

Bu Blogcu İşi Biliyor

Brüksel’de Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

Brüksel’de Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

Brüksel’de Ne Yapılır? & Yapılacak Şeyler Listesi

Brüksel'de ne yapılır rehber,
İçindekiler

Brüksel’de Ne Yapılır?1. Grand Palace ve Atomium’u görün.2. Çişini Yapan Çocuk Heykeli’ne gülün.3. Brüksel’in benzersiz müzelerini gezin.3. Brüksel’in park ve yeşil alanlarında dinlenin.4. Brüksel’e özgü lezzetleri tadın.5. Brüksel’de kukla tiyatrosu seyredin.6. Brüksel gece hayatının tadını çıkarın. 8. Brüksel’e yakın mesafedeki rüya gibi şehirler için yola çıkın.Özetle Brüksel’de Ne Yapılır?

Brüksel’de ne yapılır? Belçika‘nın ve Avrupa Birliği’nin başkenti Brüksel küçük, rahat ve keyifli bir şehir. Büyüleyici mimarisi ve tarihi şehrin hemen her köşesine sinmiş diyebilirim. Şehrin dinamiği ise bildiğimiz diğer Avrupa kentlerinden çok farklı.

Bir anlığına; bir başkent ve Avrupa Birliği’nin yönetim yeri olmasından dolayı iş, finans ve bürokrasi odaklı bir şehirken, gözünüzü kapatıp açtığınızda dünyanın en çok karikatür üreten, çişini yapan çocuk heykeli bile bulunan en rahat ve gayriciddi şehrini görüyorsunuz karşınızda. Ve belki de Brüksel’i Brüksel yapan da bu çok katmanlı, çok çeşitli yapısı aslında.

O yüzden ben de Brüksel’de Ne Yapılır yazısında ister turistik amaçla ister iş seyahati sebebiyle gidiyor olun, zamanınız ister bol ister az olsun şehirde yapabileceğiniz aktivitelerden bahsetmek istiyorum.

Brüksel’de yapılacak şeyler listesine geçmeden önce konaklama konusunda kısaca bilgiler vermek istiyorum.

Konaklama: Şehrin merkezi kabul edilen Grand Place Meydanı ve çevresi, Ixelles et Saint Gilles ve European Quarter Brüksel’de konaklama yapabileceğiniz en popüler bölgelerden. Brüksel’de nerede kalınır başlıklı yazımızda konu hakkında çok detaylı bilgi ve tavsiyeler bulabilirsiniz.

Otel: 3★ Hotel Saint Nicolas, 4★ Marivaux Hotel ve 5★ Warwick Brussels şehirdeki en popüler otellerden bazıları…

İsterseniz lafı daha fazla uzatmadan, görülecek yerlerle başlayıp yapılacak aktivitelerle devam edelim.

Brüksel’de Ne Yapılır?

Brüksel'de ne yapılır listesi, Brüklse'de yapılacak şeyler

Brüksel’de yapılması gereken en önemli şeylerden bazıları:

Grand Palace ve Atomium’u görün.Çişini Yapan Çocuk Heykeli’ne gülün.Brüksel’in benzersiz müzelerini gezin.Brüksel’in park ve yeşil alanlarında dinlenin.Brüksel’e özgü lezzetleri tadın.Brüksel’de kukla tiyatrosu seyredin.Brüksel gece hayatının tadını çıkarın.Brüksel’e yakın mesafedeki rüya gibi şehirler için yola çıkın.

1. Grand Palace ve Atomium’u görün.

Brüksel'de ne yapılır turistik yerler gezisi

Yakın gelecekte Brüksel’e gitmeyi düşünüyor ve Brüksel’de ne yapılır diye merak ediyorsanız şehirdeki turunuza kentin önemli turistik yerlerini görerek başlamanızı tavsiye ederim. Ki Brüksel modern ile tarihi eserlerin karışımı, diğer Avrupa başkentlerine kıyasla son derece farklı bir görülecek eserler listesine sahip.

İsterseniz Brüksel’e gittiğinizde ilk olarak bir yürüyüş turuna katılabilir ve kentte görülmesi gereken yerleri rehber eşliğinde birkaç saatlik yürüyüşle görebilirsiniz. Ardından da beğendiklerinizi daha detaylı ziyaret edersiniz. Bu yürüyüş turlarına bir örnek de vermem gerekirse;

Brüksel Yürüyüş Turu: Aslında 2 saat süren bu yürüyüş turu ücretsiz, sadece 2 Euro rezervasyon ücreti alınıyor. Bölgenin yerlisi bir rehber eşliğinde hikayelerini de dinleyerek kentin en önemli tarihi mekanlarını görmek içinse birebir. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Grand Palace: Brüksel’in ana meydanı ve hatta çiçek pazarının da kurulu olduğu Grand Place’ın tarihte de çok önemli bir yeri var. 14. YY’a kadar sevimli ahşap evlerle dolu olan meydan ve çevresi bu tarihten itibaren kentin zenginlerinin görkemli konaklarının görülmeye başlandığı, bir süre sonra belediye binasının da inşa edildiği ve uzun yıllar boyunca Kraliyet Ailesi’nin de zaman zaman bazı törenleri düzenlediği yer olmuş.

Bugünse etkileyici tarihi yapılar arasında gündüz ayrı, gece ayrı büyüleyici bir güzelliğe sahip olan Grand Place Brüksel ziyaretinizde görmeniz gereken en önemli durak diyebilirim.

Atomium: 100 metre yüksekliğindeki Atomium ise Heysel Park’ta yer alan devasa bir atom modeli aslında. 1958 yılında mimar André Waterkeyn tarafından tasarlanan heykel bir demir molekülünün 165 milyon katı büyüklüğündeki replikası ve şehirde görebileceğiniz en sürreal eserlerden. Üstelik içindeki asansörle kısa sürede tepesine ulaşıp lezzetli bir Belçika birası eşliğinde şehir manzarası da seyredebilirsiniz.

Eğer Atomium ziyaretini önceden planlayıp rezerve etmek isterseniz aşağıdaki turu satın almayı da düşünebilirsiniz.

Atomium Turu: Kişi başı 16 Euro ücreti olan bu turda girişte sıra beklemeden Atomium’a girebilir, geçici sergiler de dahil olmak üzere ziyarete açık tüm kısımlarını gezebilirsiniz.

Atomium biletleri normalde 14 Euro, ancak kendi web sitelerinden bilet alırsanız, ki bunun için de İngilizce veya Flamanca bilmeniz gerekiyor. Eğer dil probleminiz varsa 2 Euro fazla ödeyip Türkçe hizmet de veren siteden bileti almanız sizin için çok daha kolay ve tüm açıklamaları okuyup anlayabileceğiniz için çok daha da güvenilir olacaktır.

Daha önceden bu turu satın almış olan 1300 kişinin olumlu yorumları da ne kadar keyifli zaman geçirebileceğinizin göstergesi sayılabilir. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Brüksel’de ne yapılır diye düşünen tarih ve kültür gezginleri için kentteki görülecek yerler bunlardan ibaret değil elbette. Koekelberg Bazilikası, Kraliyet Sarayı, Notre Dame Du Sablon Kilisesi, St. Michel Katedrali ve Mini Avrupa bu tarz yerleri görmek isteyenler için diğer önemli noktalardan.

2. Çişini Yapan Çocuk Heykeli’ne gülün.

işeyen çocuk heykeli Brüksel'de ne yapılır,

Brüksel’in en eski vatandaşı da denilen ve şehrin yerel kültürünün en önemli parçası olan 60 cm boyutundaki çişini yapan küçük çocuk heykeli Manneken Pis‘in geçmişi 14. YY’a kadar uzanıyor.

Şehirde en çok fotoğraflanan eser olarak da ünlenen heykel Jerome Duquesnoy tarafından yapılmış. Brüksel’e gidenlerin görmeden dönmediği heykeli Rue de l’Etuve Caddesi‘nde bulabilirsiniz.

Bu kadar meşhur olunca haliyle taklitleri veya küçük biblolar şeklinde kopyaları da olan Manneken Pis’in görmek isteyenler için Maison du Roi‘de sergilenen 600’ün üzerinde kıyafeti de var.

3. Brüksel’in benzersiz müzelerini gezin.

Brüksel'de ne yapılır müzeler

Aslında tüm büyük şehirler modern sanatlar müzesi, arkeoloji müzesi gibi klasik müzelere sahip ve Brüksel de bu açıdan son derece zengin bir kent. Ancak burada bir de sıra dışı müzeler var ki zamanınız olursa mutlaka gezmenizi tavsiye ederim.

Dantel Müzesi: Bir zamanlar Brüksel’in en önemli el sanatlarından olan dantel üzerine açılmış bir müzeyi gezmeye ne dersiniz? Burada sadece dantel örnekleri değil, dantel kullanılarak yapılmış aksesuar ve giysiler de sergileniyor ve müzedeki koleksiyon sık sık yenileniyor.

Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi: Aslında iki müzeden oluşan Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi zengin ve seçkin bir koleksiyon görebileceğiniz bir adres. Müzelerden ilki Nepolyon tarafından kurulan Antik Dönem Sanat Eserleri Müzesi (Museum of Ancient Art) ve 1984 yılında eklenen diğeri de Modern Sanatlar Müzesi.

Dünyadaki en büyük ve en güzel galerilerden biri olmaya aday Kraliyet Güzel Sanatlar Müzesi koleksiyonunda başta resim ve heykel olmak üzere Peter Rubens, Anthony Van Dyke, Hans Memling, Petrus Christus ve Gerard David gibi ustalara ait yüzlerce eser bulunuyor.

Magritte Müzesi: 2009 yılında açılan ve 250’den fazla esere ev sahipliği yapan müze Belçika’nın en ünlü sürrealist sanatçısı René Magritte’ye adanmış. Sanatçının en önemli eserlerini görebileceğiniz müzeyi sürrealizmi sevenlere tavsiye ederim.

Müzik Enstrümanları Müzesi: Brüksel’de ne yapılır sorusuna kulaklarınızın pasını alacak bir cevap da Müzik Enstrümanları Müzesi diyebilirim. Bir bölümünde antik çağlardan beri kullanılan enstrümanları, bir bölümünde dünyanın her yerinden getirilmiş modern müzik enstrümanlarını, bir başka bölümünde vurmalı çalgıları, hatta yine bir başka bölümünde de elektrikli müzik enstrümanlarını görebileceğiniz müzede kulaklıklar aracılığıyla her bir enstrümanın sesini de dinleyebiliyorsunuz.

3. Brüksel’in park ve yeşil alanlarında dinlenin.

Brüksel'de ne yapılır park turu

Brüksel sadece tarihi veya modern turistik yapılardan ibaret bir şehir değil. İklimi ve hem halkın hem de yöneticilerin bilinçli davranışları sağ olsun kent huzurla dolaşabileceğiniz yemyeşil parklara da sahip, ki fırsatınız olursa güneşli bir hafta sonunu böyle bir yerde geçirmenizi ve dinlenmenizi tavsiye ederim.

Aslında Abbaye de la Cambre, Botanik Park gibi seçenekler de var ancak benim Brüksel’de Ne Yapılır yazısında bahsetmek istediğim en dinlendirici yerler ise…

Heysel Park: Turistik cazibe objesi Atomium heykeline de ev sahipliği yapan Heysel Park kentin batısında yer alıyor ve birkaç saat huzurla dinlenmek için ideal bir adres.

The Parc Du Cinquantenaire: 1800’lü yıllardan beri Brüksel’de huzurlu zaman geçirmenin adresi olan park Cinquantenaire Sarayı, Kraliyet Sanat ve Tarih Müzesi Belçika Askeri Müzesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla parkı sadece yeşilin keyfini çıkarmak için de bu tarihi yapıları görmek için de ziyaret edebilirsiniz.

Laeken Park: Günümüzde kraliyet ailesinin ikamet ettiği Chateau Royal’e de ev sahipliği yapan Laeken Park neyse ki halka açık. 1. Leopold Heykeli, Japon Kulesi, ve Kraliyet Sera Bahçeleri ise burada görebileceğiniz etkileyici yapılardan.

4. Brüksel’e özgü lezzetleri tadın.

Brüksel'de ne yapılır yeme içme

Brüksel’de Ne Yenir yazısında daha detaylı bahsetmiştim ancak burada da tekrar söylemek istiyorum. Maalesef Belçika Mutfağı dünyada hak ettiği kadar tanınmıyor. Malzemelerin tazeliği ve yemeklerin kalitesiyle ayrılan mutfak özellikle deniz ürünleri ve et yemekleri açısından son derece zengin. Belçika çikolatası, waffle ve Belçika biralarının ne kadar ünlü ve lezzetli olduğunu da söylemem lazım.

Şehirde geçireceğiniz kısa ya da uzun sürede mutlaka yerel bir restoranda yerel lezzetlerin tadına bakmanızı, alkol kullanıyorsanız yüzlerce çeşit Belçika biralarından en azından birini tatmanızı öneririm.

Hatta bunun için Place Flagey’deki hem yerlilerin hem de turistlerin uğrak noktası, popüler Cafe Belga‘yı seçerseniz Belçika lezzetlerini keyifli bir ortamda denemiş olursunuz.

Eğer gastronomiye önem veriyor, kentin lezzetlerini, özellikle çikolatalarını hem tatmak hem de bu konuda bilgi edinmek istiyorsanız size önerim mutlaka bir tura katılmanız. Bu konuda seçenekler sonsuz ancak ben Brüksel’de Ne Yapılır yazısında en popülerinden kısaca bahsedeyim:

5. Brüksel’de kukla tiyatrosu seyredin.

Brüksel'de ne yapmalı kukla tiyatro

Kukla oyunlarının memleketi olmasa da komşu ülkelerden bu sanatı ithal etmiş bir şehir Brüksel. İmkanınız olursa sizlere Théâtre Royal de Toone‘de bir kukla gösterisi seyretmenizi öneririm.

8 nesildir kuklacılıkla ilgilenen Toone Ailesi’nin prodüksiyonunu üstlendiği oyunlar yetişkinler için olsa da çocukların da bu gösterileri çok sevdiğini belirtmek isterim.

6. Brüksel gece hayatının tadını çıkarın.

Brüksel'de yapılacak şeyler gece hayatı

Brüksel gece hayatı eğlenceli olduğu kadar her bütçeye uygun seçeneklerle de dolu. Kentte yer alan yüzlerce gece kulübü bu açıdan son derece keyifli bir ortam sunuyor ve benim önerim ise Madame Mustache.

8. Brüksel’e yakın mesafedeki rüya gibi şehirler için yola çıkın.

Brüksel'de yapılacak şeyler ghent gezisiGent

Brüksel’de Ne Yapılır yazısındaki son önerim zamanı bol olanlara. Şehri gezdiniz, istediğiniz her deneyimi de yaşadınız ve hala zamanınız var. O zaman buraya yakın diğer şehirlere de kısa, günübirlik geziler düzenlemeye hazırsınız demektir.

Belçika’nın görmeye değer diğer iki kenti Gent ve Brugge hem yakın hem de keyifli alternatiflerden. Biraz daha esnek olanlar Lüksemburg‘a bile gidebilir. Bu seyahatleri kendiniz organize etmekle uğraşmak istemiyorsanız son derece uygun fiyatlı günübirlik turlar da var ki aşağıda birkaçından bahsedeceğim.

Brüksel’den Günübirlik Gent ve Brugge Turu: Kişi başı 47 Euro ücreti olan bu turu satın alarak Gent ve Brugge kentindeki görmeye değer yerleri ziyaret edebilirsiniz. Tur toplamda 10 saat civarı sürüyor ve ücrete Brüksel’den ulaşım da dahil. Daha önce bu turu almış olan 600’ün üzerinden gezginin de son derece olumlu yorumlar bıraktığını belirteyim. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Brüksel’den Günübirlik Lüksemburg ve Dinant Turu: Ulaşım dahil 12 saat süren ve rehber eşliğinde gerçekleştirilen bu turun ücreti 61 Euro. Tur Lüksemburg’un tarihi bölgelerini, yapılarını ve büyüleyici güzellikteki Dinant Kasabası’nı kapsıyor. Turu incelemek ve kaydolmak için tıklayın.

Özetle Brüksel’de Ne Yapılır?

Brüksel'de ne yapmalı

Brüksel’de Ne Yapılır yazısında sizlere yapabileceğiniz her türlü aktiviteden bahsettim ancak zamanınız veya bütçeniz kısıtlıysa yine de “Brüksel’i deneyimledim” diyebileceğiniz aktiviteleri yapıp dönebilirsiniz.

Bunların başında ise Çişini Yapan Çocuk heykelini görmek, Grand Palace‘de yerel Brüksel lezzetlerini, ya da en azından Belçika çikolatalarını tatmak, Atomium‘u görmek geliyor. Gerisi artık ne kadar zamanınız ve paranız kaldığına bağlı.

Brüksel’de Ne Yapılır yazısında sizlere kentteki en keyifli seçeneklerden bahsetmeye çalıştım.

Kaynak: blogimle.com

Supertotobet | Nasıl kullanılır | Grafik Tasarım | GanoBet | Bahis siteleri